POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
Kategorie wydarzeń
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Biznesowe

Odbywające się online
 
 
25-11-2023     - 25-11-2023  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
POD NASZYM PATRONATEM
WIECZÓR PAMIĘCI NOBLISTKI: „Tego nie robi się kotu”. Rozmowy z duchem Wisławy Szymborskiej
ZAPRASZA
Fundacja "MAXIMUM"
+48 511-833-410
30-960 Kraków
skr. poczt.410
http://www.fundacjamaximum.kylos.pl/wp/
redakcja@maximum.org.pl
miejsce:
SZAFIROWA PRACOWNIA WYSPIAŃSKIEGO, ul. Krowoderska 79, II p, Kraków
LICZBA MIEJSC OGRANICZONA!
19.00
BEZPŁATNE
» Literatura
O PROJEKCIE:
W ramach obchodów "Roku Wisławy Szymborskiej" Fundacja "Maximum" oraz Fundacja Dom Stanisława Wyspiańskiego zapraszają na wieczór pamięci Noblistki pn. „Tego nie robi się kotu”. Rozmowy z duchem Wisławy Szymborskiej. 25 listopada 2023 r. w Szafirowej Pracowni Wyspiańskiego w Krakowie, przy ul. Krowoderskiej 79, o godz. 19.00 „wywołamy” Ducha Wisławy Szymborskiej, w którego wcieli się Barbara Zajączkowska, zaś w rolę swoistego Guślarza Dariusz Piotr Klimczak (ZLP). Niebywałą atrakcją będzie występ, obdarzonej wyjątkowym sopranem, Primadonny Ewy Warty-Śmietany, która zaprezentuje własne kompozycje do wierszy Poetki (m.in. „Nic dwa razy się nie zdarza”, „Kot w pustym mieszkaniu” etc.).
Projekt Fundacji „Maximum” pod honorowym patronatem Fundacji Wisławy Szymborskiej w ramach "Małopolskiego Salonu Sztuk w Szafirowej Pracowni Stanisława Wyspiańskiego w roku Wisławy Szymborskiej" przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego z Programu "Mecenat Małopolski" 2023.

ORGANIZATORZY:

Fundacja „Maximum”, Fundacja Dom Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Małopolski Salon Sztuk, Fundacja Promocji Artystów Polskich "Czardasz"

Kierownik Projektu: dr Dariusz Piotr KLIMCZAK (PRINCE2), Fundacja „Maximum”

Współpraca: Krzysztof PUŁCZYŃSKI

Przewodniczący Komitetu Sterującego: płk Andrzej GRABOWSKI

Gościnnie: Primadonna EWA WARTA-ŚMIETANA

w roli Ducha Wisławy Szymborskiej: Barbara ZAJĄCZKOWSKA

O wieczorze:
„Wisława Szymborska – jak Elvis Presley – ŻYJE! Żyje w swoich wierszach, w pamięci – chociaż ta, jak wiadomo, jest ulotna: „wróblem wyleci, wołem powróci”. O niej samej pisała Poetka wprost jako o „chwiejnej walucie”, która umarłym odpłaca wieczność (wiersz „Rehabilitacja" z tomu „Wołanie do Yeti"). Obrana metoda rozmowy z duchem Wisławy Szymborskiej mogłaby przypominać tę z obrzędu Mickiewiczowskich Dziadów, aczkolwiek w zupełnie innym anturage'u. Nie będzie to seans spirytystyczny, wzorem Stefana Ossowskiego, nie wywołujemy Ducha Poetki, bo nie było takiej potrzeby. On jest z nami bez wywoływania...w wydanych tomach poezji. Rolę Tablicy „Ouija” (znanej również jako Tablica Czarownic, Wyroczni służąca do dialogu z Zaświatami) spełniła przede wszystkim „Tablica Poezji" Szymborskiej pomieszczona w wydaniu zbiorczym. Duch Szymborskiej zaskakuje nas podobnie jak duch Oscara Wilde'a, który na pytanie medium Patrycji Darré: „Czy wie pan, że również w naszych czasach pańskie dzieła są czytane i cieszą się znaczna popularnością?" odpowiedział wprost: „A cóż mnie to może obchodzić? Nie uzyskuję już żadnych dochodów z tytułu praw autorskich". Zaś w innym miejscu: „Jakie są zalety tego miejsca, w którym pan się znajduje? – odpowiedział z rozbrajającą szczerością: „Nie ma już komarów".
Duch Poetki jako swoisty psychopompos (starogrecki przewodnik po Zaświatach) prowadzi nas po meandrach życia nie tylko pozagrobowego, które jest w sumie na wyciągnięcie ręki. Jakże nie dziękować Poetce za ten dar. Poezja Szymborskiej jest eschatologiczna, mistyczna, transcendentalna, kosmiczna, dlatego taką samą musiała być Poetka -Kosmitka – jak nazwał Ją sekretarz Michał Rusinek. Przyszli astronomowie niech nazwą kolejną, nowo odkrytą galaktykę „Galaktyką Wisławy", a Ona sama niech nam patronuje jako Piąty Wieszcz, czyli Pierwsza Wieszczka, nie tylko w 2023 roku, ogłoszonym przez Sejm Rzeczypospolitej „Rokiem Wisławy Szymborskiej" . Bez „boskiej cząstki" Szymborskiej wszechświat byłby smutniejszy, nudny i pusty...”.
Dariusz Piotr Klimczak – Związek Literatów Polskich w Krakowie

________________________________________________

Idea Małopolskiego Salonu Sztuk w „Szafirowej Pracowni” Wyspiańskiego grawituje wokół klimatów młodopolskich oraz motywów: Artysta i sztuka, Ludomania, Miasto, Miłość, Natura, Synteza Sztuk, Kicz i Artyzm. Projekt nawiązuje do tradycji krakowskich salonów artystycznych, gdyż jego prapremiera ma miejsce w miejscu magicznym „Szafirowej Pracowni” Wyspiańskiego na rogu ul. Krowoderskiej 79 i Alei Trzech Wieszczów w Krakowie – Mieście Literatury UNESCO.

Projekt Fundacji "Maximum" wzbogaca ofertę kulturalną poprzez realizację działań kulturalnych, animacyjnych, artystycznych chroniących dziedzictwo kulturalne Małopolski; rozwija kompetencje kulturowe mieszkańców Małopolski poprzez edukację kulturalną i animację kultury; utrzymuje tożsamość lokalną, regionalną i narodową; kultywuje ideę Małopolski wielokulturowej, swoją troską otaczając artystów z różnych kręgów w procesie dialogu, poprzez swój uniwersalizm otwierając się na wymiar światowy i ponadczasowy.

Projekt dofinansowany przez Województwo Małopolskie z Programu "Mecenat Małopolski".


Miejsce:
SZAFIROWA PRACOWNIA WYSPIAŃSKIEGO, ul. Krowoderska 79, II p, Kraków
LICZBA MIEJSC OGRANICZONA!
Godz.
19.00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury