POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
 
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Program towarzyszący wystawie „NRD. Opowieści z kraju, którego już nie ma”
miejsce:
Międzynarodowe Centrum Kultury
Kraków, Rynek Główny 25
» Wydarzenia inne
CZERWIEC

26 czerwca 2012, godzina 17.00 (EMPIK Kraków, Rynek Główny 5, IIp.) „Opowieści z krajów, których już nie ma” - kolejne z cyklu spotkań Wokół „Herito” z udziałem: dr Moniki Rydiger, dr Michała Wiśniewskiego i Łukasza Galuska (prowadzenie).
Spotkanie inspirowane jest tematem przewodnim kolejnego numeru „Herito” oraz aktualną wystawą w Galerii MCK. Od 22 czerwca do 2 września można na niej zobaczyć fotografie będące niezwykłą kroniką codziennego życia w NRD. Nowy numer polsko – angielskiego kwartalnika „Herito” ukaże się już wkrótce. Na jego łamach opowieściami
o krajach, których już nie ma dzielą się m.in.: Ivan Čolović, Nicolas Grospierre, Drago Jančar, Miljenko Jergović, Detlef Kurth, Monika Rydiger, Simona Škrabec, Magda Vášáryová, Michał Wiśniewski, Stefan Wolle.

28.06 godz. 18.00 Spotkanie z Haraldem Hauswaldem i Marcem Thümmlerem oraz pokaz filmu „Radfahrer”; prowadzenie: Sebastian Mrożek (spotkanie organizowane we współpracy z Goethe-Institut w Krakowie; prowadzone w j. niemieckim z tłumaczeniem na j. polski)
Harald Haswald dokumentował życie opozycji we wschodnim Berlinie w latach.
Na wystawie w MCK możemy zobaczyć jego cykl „Am rande der Republik” ukazujący tajne spotkania, manifestacje i codzienne życie opozycji. Ta tematyka sprawiła, że Hauswald znalazł się pod ścisłą obserwacją Stasi. Każdy jego ruch był przez agentów skrupulatnie rejestrowany i interpretowany jako działalność na szkodę Republiki.
W aktach zgromadzonych podczas inwigilacji artysta figurował pod pseudonimem „Rowerzysta”. W oparciu o te materiały i fotografie Hauswalda powstał film Marca Thümmlera „Radfahrer” (Rowerzysta). Zestawienie dwóch rzeczywistości – fotoreportaży z życia opozycji z komentarzami Stasi – odsłania mechanizmy systemu, a także jego sztuczność i zakłamanie.
Życiorysy obu artystów łączy w sposób specyficzny mur berliński: Harald Hauswald miał 7 lat, kiedy go wzniesiono, natomiast Marc Thümmler miał 7 lat, gdy mur runął.
Harald Hauswald - od roku 1977 mieszkał w Berlinie (Wschodnim), gdzie dokumentował życie w NRD.
Jest członkiem-założycielem agencji Ostkreuz. Wystawiał w NRD, RFN, USA, Szwajcarii, Holandii, we Włoszech i Francji. W roku 1997 otrzymał krzyż zasługi (Bundesverdienstkreuz), a w 2006 został laureatem nagrody „Einheitspreis – Bürgerpreis zur Deutschen Einheit“, przyznawanej za szczególne zasługi dla budowania jedności Niemiec po ponownym zjednoczeniu.
Marc Thümmler - urodził się w roku 1982 w Berlinie, gdzie nadal mieszka. Jest reżyserem filmowym. Film dokumentalny RADFAHRER jest pracą dyplomową na zakończenie studiów Europejska wiedza o mediach na uniwersytecie w Poczdamie oraz w Fachhochschule Potsdam. Niemiecka centrala kształcenia politycznego (Bundeszentrale für politische Bildung) wydała płytę DVD z tym filmem. W 2009 roku film nominowano do nagrody filmowej Deutscher Kurzfilmpreis, z uwagą „niezwykle wartościowy”.
Prowadzący spotkanie Sebastian Mrożek jest germanistą, adiunktem w Instytucie Neofilologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Studia germanistyczne na Uniwersytecie Opolskim, doktorat w zakresie współczesnego literaturoznawstwa niemieckiego na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Technicznego
w Berlinie (TUB). Dwukrotny stypendysta DAAD w na uniwersytetach w Hanowerze i Berlinie. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje na historii literatury niemieckiej XIX i XX wieku. Publikuje w polskich
i niemieckich czasopismach germanistycznych.


LIPIEC

2.07 godz. 12.00 „sMoCzKi w Galerii MCK” oprowadzanie po wystawie (w cenie biletu)
MCK – które z duma nosi tytuł „Miejsca Przyjaznego Maluchom” – rozpoczęło nowy cykl zaadresowany do opiekunów z dziećmi w wieku 0–3 lat. Zaproponowało im zwiedzanie wystawy z przewodnikiem, podczas którego maleństwa będą mogły swobodnie towarzyszyć dorosłym. Dla wygody zwiedzających w każdej sali przygotowane są krzesła, a także udostępnione są miejsce do karmienia (w galeryjnej toalecie znajduje się również przewijak). Dla dzieci starszych dostępny będzie także mini kącik plastyczny.

5.07 godz. 18.00, Goethe-Institut, Rynek Główny 20
Spotkanie z dr. Stefanem Wolle – autorem książki „Wspaniały świat dyktatury. Codzienność i władza w NRD 1971–1989” (Wiedza Powszechna, 2003); prowadzenie: Daniel Göpfert, dyrektor Goethe-Institut w Krakowie i Adam Krzemiński (spotkanie organizowane przez MCK we współpracy z Goethe-Institut w Krakowie; prowadzone w j. niemieckim, tłumaczone symultanicznie na j. polski)
NRD kojarzy się z czasami Ericha Honeckera, wszechobecnej Stasi i upadkiem muru berlińskiego. Jednak ich tłem była zwykła codzienność, w której szarość dnia powszedniego mieszała się z dramatyzmem, a nieraz również z komizmem. Dr Stefan Wolle, dyrektor naukowy Muzeum NRD w Berlinie, poświęcił tej tematyce swoją książkę „Wspaniały świat dyktatury. Codzienność i władza w NRD 1971–1989”. Na spotkaniu przybliży różne aspekty życia w cieniu dyktatorów.
Stefan Wolle - studiował historię na Uniwersytecie Humboldów w Berlinie. Napisał pracę doktorska na temat historii średniowiecznej Rosji. W latach 1990-1991 był współpracownikiem Joachima Gaucka w Urzędzie ds. Akt Służby Bezpieczeństwa NRD, a od 2001 r. współpracuje z Zespołem ds. Badań nad państwem SED na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Od 2006 r. pełni funkcję dyrektora naukowego Muzeum NRD w Berlinie. Wydał liczne publikacje na temat historii NRD.
Daniel Göpfert - urodził się w roku 1976 w Berlinie. Od 2011 roku jest dyrektorem Goethe-Institut Krakau.
Jest absolwentem historii, politologii i ekonomii w Berlinie i Londynie oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Po studiach kierował projektem Niemieckiej Fundacji Dzieci i Młodzieży w Berlinie. Od 2005 roku pracował
w Goethe-Institut, między innymi w Monachium i Atenach. W latach 2007–2011 kierował biurem ds. Unii Europejskiej w Goethe-Institut w Brukseli.
Adam Krzemiński - polski dziennikarz, publicysta, specjalista od spraw niemieckich. Studiował germanistykę
w Warszawie i Lipsku. Od 1973 r. jest publicystą tygodnika "Polityka". Współpracuje ponadto m.in. z niemiecką gazetą "Die Zeit". Specjalista w sprawach europejskich i polsko-niemieckich, autor licznych publikacji na ten temat, m.in. wraz z Adamem Michnikiem autor listu otwartego do premierów Polski i Niemiec w sprawie Centrum przeciwko Wypędzeniom. Nagrody i wyróżnienia: Medal Goethego (1993), Nagroda Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego (1999), nagroda Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą (2006), nagroda im. Samuela Bogumiła Linde miast partnerskich Torunia i Getyngi za zasługi dla dialogu między kulturami polską i niemiecką (2010).
10.07; 17.08 oraz 24.08 w godz. 11.00-13.00 „Wakacyjna szkoła (foto)reportażu”
Cykl trzech spotkań skierowany jest do dzieci w wieku 6-10 lat. Przybliży dzieciom zasady zbierania informacji i przygotowania z nich profesjonalnego reportażu. Zaproszeni przez MCK goście – dziennikarz i fotoreporter – podzielą się doświadczeniami ze swojej pracy. Wstęp na jedno spotkanie 10 zł, zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl, Tel. 12 42 42860

12.07 godz. 18.00 „Historia niebyła kina PRL” wykład prof. Tadeusza Lubelskiego
Historię możemy odczytywać poprzez wydarzenia, które miały miejsce, lub poprzez te, które nie doszły do skutku. Tym właśnie kluczem posłużył się profesor Tadeusz Lubelski w swojej książce „Historia niebyła kina PRL”. W 13 esejach opisuje filmy, które nie zostały zrealizowane. Dla kraju realnego socjalizmu objętego ścisłą cenzurą, jakim był PRL, taka narracja może okazać się bardziej trafna niż analiza istniejącego dorobku filmowego. Warto się też zastanowić, jak wyglądałoby portfolio znanych reżyserów
i aktorów, czy było by tak samo oceniane, oraz jak by się ułożyły relacje między kinem polski i zachodnim.
Prof. Tadeusz Lubelski - historyk i krytyk filmu. Profesor zwyczajny, od 2008 dyrektor Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Opublikował m.in. książki: Strategie autorskie w polskim filmie fabularnym 1945-1961 (1992, 2 wyd. 2000), Historia kina polskiego. Twórcy, filmy, konteksty (2009, Nagroda PISF dla najlepszej książki filmowej roku). Redaktor pierwszej polskiej Encyklopedii kina (2003, 2 wyd. 2010). Członek Europejskiej Akademii Filmowej (od 2006), przewodniczący Komitetu Nauk o Sztuce PAN (od 2007).

19.07 godz. 18.00 Pokaz filmowy – kryminał produkcji NRD

22.07 w godzinach 11.00-19.00 (N)OSTalgiczna niedziela w MCK. Dzień otwarty wystawy „NRD. Opowieści z kraju, którego już nie ma”
Ostalgia to termin zaczerpnięty z języka niemieckiego opisujący tęsknotę za pewnymi aspektami życia w NRD. Podczas (N)Ostalgicznej niedzieli na warsztatach „Wpleć swoje wspomnienia” MCK zaprosi do wspólnej gawędy o NRD i PRL. Wyplatając pamiątkowe ozdoby ze starych gazet przypomnimy sobie absurdy dnia codziennego. Punktem kulminacyjnym dnia będzie dansing „Fajf u Wieczystego”, nawiązujący do tradycji siedziby MCK, gdzie w latach siedemdziesiątych mieściła się słynna szkoła tańca prof. Mariana Wieczystego. Zapraszamy zarówno dawnych uczniów prof. Wieczystego jak
i wszystkich, którzy chcą pobawić się w rytmie starych przebojów. Stroje z epoki będą mile widziane.

26.07 godz. 18.00 Pokaz filmowy – kryminał produkcji NRD

SIERPIEŃ
14.08; 21.08 oraz 28.08 godz. 11.00 „Dojrzali do sztuki. Spotkania dla seniorów w MCK”

Partner programu towarzyszącego wystawie: HOTEL POLSKI.
Miejsce:
Międzynarodowe Centrum Kultury
Kraków, Rynek Główny 25
Godz.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury